Hétfő, 16.09.2019, 14:38

Vendégek: 1
Felhasználók: 0

ШИШЛІВСЬКА ЗОШ І-ІІІ СТУПЕНІВ УЖГОРОДСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Минуле, сучасне і майбутнє нашої школи

У Шишлівцях, як і в інших селах Закарпаття, вже до Першої світової війни існувала народна школа (греко-католицька). Вона складалася з шести класів та сьомого повторного класу, які дуже часто в одному навчальному приміщенні паралельно навчав один той самий вчитель (а протягом багатьох років і душпастир). Школа учила передусім щоденним – господарським та релігійним – знанням, тому здібних дітей, а особливо дітей із заможних сімей, після 4 класу віддавали до гімназії, найбільш до Ужгородської гімназії Другетів.

Régi iskolank

НАША ШКОЛА 1950-1992

Через роки, не зважаючи на зміни урядів (угорського, словацького, чехословацького, русинського), школа зберегла угорські мову та культуру.

У 1945 році Шишлівці було приєднано до Радянського Союзу. Це означало переформування всієї системи навчання. Без навчальних підручників та відповідної навчальної програми педагогічний колектив під керівництвом партії мав нелегку справу.

Після 1945 року діти, яких не дали на навчання із-за війни, потрапили до одного класу, часто з різницею у віці до 3-4 років.

Населення, примушене займатись землеробством у колгоспах, з острахом відправляло дітей до школи, де головним предметом була російська мова, яку навчали без підручників, словників, часто вчителі самі не володіли нею; навчання починалось о 10-й годині за московським часом.

За потребою навчальні аудиторії розміщувались у чотирьох будівлях. Класи обігрівались залізними печами, дрова приносили учні з дому. Коли у Павлові відкрили дочірній клас, приміщенням служила навчальна кімната старої реформатської школи, а в передньому кінці будинку, як і колись, жив учитель. З часом залізні печі замінили кахельними. Воду отримували з криниці на подвір’ї, за школою на вулиці знаходився туалет. Один із будинків школи, який діти називали маленькою школою, був конфіскований від власника. Сьогодні будівля передана назад у власність нащадків, але ще до того часу її використовували як католицький молитовний дім, поки у 1995 році у саду будинку задом до нього не збудували шишлівецький римо-католицький костьол.

Будинок під номером 1 також повернули греко-католицькій церкві. Сьогодні він гарно оновлений, тут діє греко-католицька парохія. Будівля колишньої конюшні, а пізніше школи, настільки зіпсувалася, що її знесли.

Майбутня центральна будівля школи стала головною, коли кількість класів досягла 8, а пізніше – 10. Більше того, у 1970 році вже були паралельні класи та 1-3 класи з українською мовою навчання. 1

991 року була передана нова школа, стара залишилась пустою, такою вона стоїть і по сьогодні, вікна розбиті, її вигляд погіршився. Нова будівля триповерхова. Завдяки невдалому плануванню підвальні приміщення повністю потрапили під ґрунтові води.

НАША ШКОЛА У 2009 р.

Раніше школа отримувала воду з водосховища, яке знаходиться на декілька ста метрів. З тих пір вода отримується з криниці, викопаної власними силами. На жаль, питання заміни туалетів, систем водопостачання та каналізації по сьогоднішній день не вирішене. Тому туалети використовуються лише на першому поверсі. З каналізацією проблеми були постійно. Проте все це не настільки нагальне у порівнянні з тим, що до грудня 2004 року діти та вчителі навчались у неопалювальних приміщеннях. Котельня збудована дуже далеко від школи, тому по трубах, що проходили через ґрунтові води у підвалі, до класів доходила вже далеко не гаряча вода. Поки не було проведене газопостачання, кожної зими діти навчались у класах одягнені у пальта, навіть у рукавиці.

На даний час ситуація у Шишлівцях змінилась, у школі відбулись значні зміни. У 2004 році директором школи стала Майорош Моніка, з тих пір школа гарнішає, поповнюється. Спочатку, у 2005 році, була побудована нова сучасна газова котельня. У цьому році школа виграла тендер Фонду «Szülőföld» («Рідний край»), з цих грошей покращили стан кабінетів інформатики та угорської мови, а влітку 2006 року повністю були замінені зовнішні двері та вікна.

МАЙОРОШ МОНІКА ЮЛІЇВНА ДИРЕКТОР ШИЛВІСЬКОЇ ЗОШ І-ІІІ СТУПЕНІВ

Таким чином, шишлівецькі учні можуть навчатись зимою у приємних умовах, у теплі. У 2006 році вдалось відвести воду із цокольного поверху, проте ґрунтові води, які роками застоювались, нанесли величезної шкоди у підвальних приміщеннях, тому вони по сьогодні не придатні для використання. У 2007 році школа збагатилась 13-ма сучасними комп’ютерами. Влітку 2007 року вдалось сформувати ще один клас, необхідність якого була вже давно. Нинішній директор, Майорош Моніка робить усе можливе, щоб вирішити всі нагальні проблеми школи.

У майбутньому маємо на меті повну заміну туалетів та водовідвідних труб, разом з цим внутрішні двері також чекають заміни. Електропроводки також знаходяться у незадовільному стані.

На започаткування директора у 2006 році було створене Товариство збереження звичаїв ім. Добо Іштвана. Цього року воно подало заявку на тендер до Фонду «Рідний край» щодо створення меморіальної кімнати імені Добо Іштвана. Сподіваємось, наша заявка завоює прихильність комісії.

(Підготовлено за пошуковими матеріалами Чучки Маріанни)

/ФЕРЕНЦ П.С./

«  Szeptember 2019  »