Csütörtök, 19.09.2019, 02:08
Üdvözöllek Vendég | RSS

A SISLÓCI KÖZÉPISKOLA HIVATALOS WEB OLDALA

Mini-chat
Statisztika

Online összesen: 1
Vendégek: 1
Felhasználók: 0
Főoldal » 2009 » Október » 23 » "Sislócon bíznak a tudás értékében" – címmel a héten újságcikk jelet meg iskolánkról
21:08
"Sislócon bíznak a tudás értékében" – címmel a héten újságcikk jelet meg iskolánkról

Sislócon bíznak a tudás értékében

Közismert tény, hogy az országban uralkodó gazdasági válság nem kerülhette el az oktatási szférát sem. A szaktárca elhibázott rendeletei pedig csak rontanak a kárpátaljai magyar iskolák helyzetén, hiszen egymás után kapjuk a szomorú híreket: magyar szülők ukrán osztályba íratják át csemetéiket. Vidékünkön járva gyakran panaszkodnak a tanintézetek vezetői, hogy alig jut pénz az iskolafenntartásra, csökkenőben van a diáklétszám és a továbbtanulási kedv is mintha alábbhagyott volna.

Ennek fényében szinte felüdülés volt a Majoros Mónikával folytatott beszélgetés, hiszen olyan pozitív dolgokról számolt be, amelyeket bármelyik tanintézet megirigyelhet. A Sislóci Dobó István Középiskola igazgatónője elsőként azt tartotta fontosnak megemlíteni, hogy tanulóik tavaly sikeresen szerepeltek a tantárgyi vetélkedőkön. A sislóciak képviselték Kárpátalját a Dnyipropetrovszkban megrendezett összukrajnai informatikai versenyen. A Ferenc Pál vezette kis csapat eredményein felbuzdulva jött az ötlet, hogy a 2009–2010-es tanévtől a 10. osztályokban áttérnek a informatika-technológiai irányzatú szakoktatásra, melynek keretében emelt óraszámban web-desinget (számítógépes formatervezés) tanulnak.


A Sislóci Középiskola diákjai a Dnyipropetrovszkban megrendezett összukrajnai informatikai versenyen

A tantestület – 55 szakképzett pedagógus – hozzáállásának köszönhetően sikerült olyan támogatókat találniuk, akik révén az anyagi-műszaki bázis hiányosságait is kiküszöbölhetik. Folyamatban van a tantermek felújítása, a magyarországi Csenger gimnáziumával közösen pályázatot nyújtottak be a tetőcserére és a tanintézet épületének külső vakolására. Az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) ungvári járási szervezetének köszönhetően bevezették az iskolába az internetet, emellett szépirodalmi műveket, szótárakat, szemléltetőeszközöket és zászlókat kaptak.

– Intézményünk Dobó Istvánnak, az egri vár kapitányának a nevét vette fel. Elképzelhető, hogy a közeljövőben emléktáblát avatunk a tiszteletére, s egy emlékmúzeum létrehozása is napirenden van – tájékoztat az igazgató. – Ennek megvalósításához az UMDSZ is felajánlotta a segítségét.

Szeptemberben 265 tanulóval indult a tanév. A hatévesek közül 10-en a magyar, 14-en az ukrán osztályba ültek be. Sajnos a sislóci magyar szülők között is akadt olyan, aki az utóbbi mellett döntött. Pedig a tanintézet évek óta vezető helyen szerepel a továbbtanulás terén. Tavaly a 11 magyar érettségizőből heten nyertek felvételt az Ungvári Nemzeti Egyetemre (UNE), idén pedig hárman – Vajda Nikoletta a történelem szakon, Ferenc Alexandra a magyar nyelv és irodalmon, Varga Tamás a fizikain – lettek az UNE magyar karának diákjai. A mostani 12 magyar érettségizőből is többen jelezték továbbtanulási szándékukat. Lizák István, Galambos Norbert, Szűcs István és Lázár Dávid az UNE matematika szakát választaná, természetesen a magyar csoportba jelentkezne.

– Nem szeretnék tanár lenni, még ha a kedvenc pedagógusom, Imre Gyula hatására is döntöttem e szak mellett. Sokkal jobban érdekel a számítástechnika és úgy tudom, a nemzeti egyetemen komputergrafikát is oktatnak. Diplomát akarok szerezni, és örülök, hogy az ezzel járó tudást anyanyelvemen szerezhetem meg – válaszol érdeklődésemre Lizák István.

A sislóci diákokban ott él a küzdési, a bizonyítási vágy: önmaguknak, szüleiknek, tanáraiknak, az egész társadalomnak. Mert szeretnének hűek lenni Dobó István szelleméhez...

/Fedák Anita /

A KÁRPÁTI IGAZ SZÓ web-lapja elérhető a következő címen-

http://www.hhrf.org/karpatiigazszo/091022/index.html

Megtekintések száma: 1024 | Hozzáadta:: Sisloci-suli | Helyezés: 0.0/0
Összes hozzászólás: 0
Hozzászólásokat csak regisztrált felhasználók írhatnak.
[ Regisztráció | Belépés ]
Belépés
Keresés
Naptár
«  Október 2009  »
HKSzeCsPSzoV
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Copyright MyCorp © 2019